Частка генерації з ВДЕ перевищила вугільну генерацію в ЄС у 2020р
Частка генерації електричної енергії з відновлюваних джерел перевищила частку вугільної генерації у Європейському союзі в 2020р – 38% проти 37%.
Про це 26 січня повідомила Українська асоціація відновлюваної енергетики, посилаючись на звіт Ember і Agora Energiewende.
«Частка ВДЕ у структурі електроенергетики Європи у 2020р вперше в історії перевищила частку викопного палива. Згідно зі звітом аналітичних центрів Ember і Agora Energiewende, з ВДЕ було згенеровано 38% всієї електроенергії, а за допомогою викопного палива — 37%», - йдеться в повідомленні.
В УАВЕ вказали, що це зумовлено різким збільшенням альтернативної генерації в ЄС, обсяги виробленої «зеленої» електроенергії збільшилися вдвічі за 2015-2020рр.
Найбільша частка «зеленої» генерації в загальному обсязі зафіксована в Данії та Ірландії – 61% та 35% відповідно.
Як повідомляло агентство ExPro, інвестиції у ВДЕ в Україні у 2020р знизилися в 3 рази – до €1,2 млрд, у порівнянні з 2019р.
МікроГЕС як енергобізнес

Перспективи розвитку біоенергетики
На відміну від інших видів альтернативної енергетики, в біогазової спочатку виробляють проміжний поновлюваний продукт - біогаз, і лише потім з біогазу отримують електричну енергію.
Саме ця особливість відкриває перед біогазовими комплексами ряд можливостей, недоступних іншим технологіями поновлюваних джерел енергетики. І, в першу чергу, можливість гнучко реагувати на добові коливання попиту і пропозиції енергоринку.
Для цього в звичну роботу біогазових комплексів в стаціонарному режимі потрібно внести ряд змін, які дозволять оператору управляти кількістю вироблюваної електроенергії, в відповідністю з попитом, беручи участь в торгах на внутрісуточних ринку, ринку "на завтра", а також виступати в якості балансування потужності на ринку балансувальних послуг. Такі біогазові комплекси носять загальний назви "flexible", що в перекладі означає гнучкість, пластичність. У країнах Європи багато раніше побудовані біогазові комплекси в останні роки реконструюються для роботи в гнучкому режимі, що дозволяє їм показувати хороші економічні результати за рахунок участі в ринках спотових продажів і спеціального преміального тарифу (flexible premium). Більш того, в деяких країнах держава відшкодовує їх власникам більшу частину понесених витрат. У Німеччині власники біогазових комплексів, переобладнаних для роботи в гнучкому режимі, протягом 10 років отримують спеціальні субсидії за кожен кіловат-годину доданої (резервної) встановленої потужності, з розрахунку 130 євро / квт.
Необхідною елементом гнучких біогазових комплексів є наявність додаткової (резервної) потужності, роль якої можуть виконувати додаткові когенераційні установки, яку частину обсягу їх встановленої потужності, незадіяна при роботі в стаціонарному режимі.
Для досягнення гнучкості використовуються різні технологічні схеми, основні з яких представлені нижче в режимі мультиплікації.
* Використання додаткових газгольдерів, яке вимагає спеціального менеджменту з управління обсягами містився в них біогазу
* Використання 2 - стадийного процесу ферментації, при якому минулий часткове розкладання дігестат дозовано подається в метановий ферментатор
* Використання спеціального графіка завантаження сировини
* Використання газових мереж для зберігання і швидкого вилучення необхідних кількостей биометана
Чи стануть гнучкі біогазові комплекси, що здаються сьогодні предметом фантазії, ніж -то реальним, покаже нам найближче майбутнє.